Omaha Holdem Poker Nedir, Nasıl Oynanır?

Omaha holdem diğer poker türlerinden bir kaçı ile büyük benzerlikler gösteren bir poker çeşididir. Fakat bu oyunun diğer poker türlerinden en bilindik farklarından biri 2 adet değil, 4 adet kapalı kart ile oynanmasıdır. Bu oyunda dağıtıcı tarafından oyunculara 4 farklı kart kapalı şekilde dağıtılır. Ombra holdem poker de tek deste ile oynanan poker türleri arasındadır. Bu oyunda ortaya 5 farklı kart açılmaktadır.

Omaha Holdem Poker Oynarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Omaha holdem poker oyunun oynanma amacı genel olarak oyuncuların kartlarını en iyi şekilde kombine etmeye çalışmasıdır. Oyun esnasında oyuncular, ellerinde bulunan dört karttan ikisini, beş karttan üçü ile en iyi şekilde kombine etmeye çalışmaktadır. Bu kombine ile yüksek el elde eden oyuncular omaha holdem poker’i kazanmaya yaklaşırlar. Bu poker türünün ilk olarak hangi ülkede oynandığı bilinmemektedir. Fakat çıkış yeri belli olmasa da özellikle Amerika’da sıklıkla tercih edilen poker türlerinden biridir. Omaha holdem poker adı verilen bu oyunun i̇ki kapalı kart dağıtmak gibi farklı türleri de bulunmaktadır. Fakat oyunun türleri değişse de değişmeyen kurallara sahiptir. Bu oyunun değişmeyen tek kuralı, oyuncuların ellerinde bulunmakta olan kartlardan ikisini kullanmak zorunda olmalarıdır. Aysu’yla oyuncular bu oyunu oynarken ellerindeki tek kart kombine edemezlerse iki kartı da kullanmak zorundadırlar. Bu oyunun mantığında yere kart açılması vardır. Yere kart açılması özelliğiyle de diğer poker türlerinin pek çoğundan ayrılmaktadır.

Omaha Holdem Poker Oyunun Ne Gibi Farklılıkları ve Çeşitleri Bulunur?

Omaha holdem poker özellikleri i̇le diğer poker türlerinden ayrılan bir oyun türüdür. Diğer poker türlerine benzer özellikler taşısa da genellikle farklılıkları daha yüksektir. Bu farklılıklardan en önemlilerinden bir tanesi ise floş yapma kuralıdır. Omaha holdem poker esnasında floş yapmak isteyen oyuncular en az iki kartı kullanmak zorundadırlar. Bu özelliği ile de omaha holdem poker’i pek çok poker türünden ayırmaktadır. Omaha holdem poker’in oynanan iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri high, diğeri ise low olarak adlandırılan çeşitlerdir. Omaha poker oynanan çeşide göre farklı özellikler ve kurallar bulundurabilir. Fakat genel olarak oynanma mantığı her iki çeşit içinde çok büyük farklılıklar göstermez, benzerdir. Omaha holdem poker high çeşidi ile oynanıyorsa en yüksek el kazanan oyuncu seçilir. Fakat low çeşidi ile oynanıyorsa kazanan oyuncu eli en düşük olan oyuncudur.

Omaha Poker Nasıl Oynanan Bir Poker Türüdür?

Omaha poker dünya çapında en hızlı yayılan ve popülerleşen oyun türlerinden biri olarak biliniyor. Poker oynamak için poker versiyonlarını araştıran kişiler tarafından oldukça ilgi çekici şekilde bulunuyor. Omaha poker, özellikle diğer poker versiyonlarından mevcut farklarıyla heyecanı oldukça yüksek bir poker oyunu. Omaha poker bir strateji oyunu olarak da biliniyor. Fakat diğer poker türlerine benzer yanları sayesinde kuralları ve anlaşılması oldukça kolay. Omaha poker en az 2, en fazla 10 kişi ile birlikte oynanabilecek bir kart oyunudur. Oyuncuların ortak kartları mevcuttur. Oyuncular pot kazanarak ortada durmakta olan çipleri kazanabilirler. Bu kazanç iki şekilde gerçekleşebilir. Kazancın ilk yolu oyunun bitiminde, oyun türü göz önünde bulundurularak en iyi eli açmaktır. Kazanmanın diğer yolu ie henüz el açılımı gerçekleşmeden kalan tüm oyuncuların oyundan çekilmeleridir.

Bu duruma fold yapmak adı da verilebilir. Bu oyun esnasında kart dağıtımını yapacak olan kişi farklı bir yöntem ile belirlenir. Kartı dağıtacak kişinin belirlenmesi için oyuncular tarafından kart çekilir. Kart çekimi esnasında en yüksek kartı çeken oyuncu kart dağıtıcı olarak görev alır. Eğer bu aşamada iki farklı kişi en yüksek kartı çektiyse, kart çekim işlemi tekrarlanabilir. Bunun haricinde poker kartlarının renk sıralaması da oyuncuların sıralamasını belirlemek adına uygulanan yöntemler arasında bulunmaktadır. Bu gibi durumlar Omaha holdem poker kuralları içerisinde bulunan kurallardır. Kart dağıtım işlemi tamamlandıktan sonra kartı dağıtacak kişi satıcı işaret çipi verilir. Bu genellikle beyaz renkte bir çiptir. Omaha holdem pokeroyunuesnasında el başlamadan ve kartlar dağıtılmadan önce dağıtıcının solunda bulunan iki oyuncu ortaya paraları koyar. Bazı durumlarda para yerine çip de kullanılabilmektedir. Oyun saat yönünde devam eder ve ellerin sonunda en iyi ele sahip olan kişi oyunun kazananı olur.

Zenbahis ile yüksek kazanç elde edebileceğiniz poker türlerini deneyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*