Sorti Nedir, Nasıl Oynanır?

Four jacks and an ace in playing cards (People) poker,gambling,trumpf,series,road,brothers

Sorti, toplamda 2 adet 52lik deste ile oynanan bir kart oyunudur. Bu kart oyununda destelere ek olarak iki farklı joker de eklenir. Dolayısıyla sorti 106 adet kart ile oynanmaktadır. Sorti oyuncuları tarafından kağıttan oynanan bir okey olarak da anılmaktadır. Diğer kart oyunlarıyla benzer yönleri bulunsa da, kendine ait özellikleri ve kuralları bulunan, heyecanı yüksek bir oyundur. Oyunun isminin sorti olarak anılması oyunun oynandığı yere bağlılık gösterebilir. Bazı yerlerde bu oyun solitaire olarak da anılır. Özellikle bu oyunu internet ortamlarında, sanal şekilde oynamak isteyenler bu şekilde aratabilirler.

Sorti Oyunu Ne Anlama Gelir?

Sorti ya da solitaire pek çok farklı versiyonu ve çeşidi bulunan bir kart oyunudur. Fakat çeşitleri arasında oyuncuları tarafından en sık tercih edilen versiyonu klasik sorti oyunudur. Kuralları oldukça basit olan sorti özellikleri arasında oldukça keyifli ve heyecanı yüksek olması gelmektedir. Sorti adı verilen bu kağıt oyunu 4 oyuncu ile oynanır. Dört oyuncu ikişerli şekilde eşli olabilecekleri gibi, her oyuncu bireysel olarak oynayabilir.

Sorti Oyunu Nasıl Kazanılır?

Sorti oyunu kağıt desteleriyle oynanmakta olan okeye benzer. Dolayısıyla okey oyunun sistemine hakim olan pek çok kişi bu oyunu çok kolay bir şekilde kavrayabilir. Bu oyunda kazanan oyuncu olmak için sorti kuralları bilmek gerekir. Fakat oyunun çok zor ve karmaşık kuralları yoktur. Sorti adı verilen bu oyun, zorluk seviyesi olarak orta seviyede bulunan bir kart oyunudur.

Oyunu oynamaya başlamadan önce, oyunu kartlarını dağıtacak olan bir dağıtıcı seçilmesi gerekir. Bu dağıtıcı oyuncular arasından gönüllü olanı seç ilebileceği gibi kura şekli ile de seçilebilir. Dağıtıcı oynanacak kartların destesini karıştırmakla da görevlidir. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra sağında bulunan oyuncuya desteyi kestirir. Sağda oturan oyuncunun kestiği destenin en altında bulunan kağıt açılır. Daha sonra oyuncuların ortadan kart çekebilmeleri adına bu deste masanın ortasına koyulur. Dağıtıcının açtığı kart ise bu aşamada destenin en altına yerleştirilir. Açık şekilde destenin en altında bulunan bu kart, gösterge kartı olarak bilinir. Gösterge kartı olarak bilinen açık kartın bir üstü ise oyunun jokerini belirlemektedir. 

Oyunun okey oyununa en çok benzeyen yönlerinden biri olarak bu özelliği bilinmektedir. Bu işlemlerden sonra dağıtıcı tarafından tüm oyunculara ikişerli olacak şekilde, 14 farklı kart kapalı şekilde dağıtılır. Oyun sağdan olacak şekilde başlar ve bu şekilde ilerler. Her el sağdan olacak şekilde ilerlemelidir, bu sorti oyunun en belirgin kurallarından biridir. Dağıtıcının sağında oturmakta olan oyuncu yerden kart çekerek oyunu başlatır. 

Oyunculardan her biri sol taraflarında oturan diğer oyuncunun ortaya attığı kartlardan alabilir. Eğer ortaya atılan kart oyuncunun işine yaramıyor ise bu durumda oyuncu desteden başka bir kart çeker. Bu oyunun en genel amacı, oyuncuların ellerinde bulunan 14 farklı kartı per haline getirmeleridir.  Ellerindeki kartları pere çeviren oyuncular elden bitebilirler, yani ellerini açabilirler. Bu oyunda diğer kart oyunlarının pek çoğunda olduğu gibi baraj sistemi bulunmamaktadır.

Sorti Oyununda Puanlama Nasıl Yapılır?

Sorti oyununda puanlama şekilleri oyunun oynandığı konuma göre değişiklik gösterebilir. Fakat bu oyunun her yerde geçerli olan puanlama kuralları bulunmaktadır. bu kurallardan en bilindik olanı ve ilki oyuncular içerisinden el açamayanların ellerinde bulunan tüm sayıların toplanmasıdır. Fakat bu sayılara per dahil değildir. Per haricinde elde bulunan tüm sayılar toplanarak hesaplanır. Bu oyunda kullanılan kartlardan vale, kız ve papaz kartları 10 puan ile değerlendirilmektedir. As kartı ise diğerlerinden farklı olarak 11 puan ile değerlendirilir.

Herhangi bir el esnasında elini açan oyuncu açma esnasında joker kartını da attıysa sayılar 2 ile çarpılır. Aynı şekilde oyuncu çifte giderek bittiğinde de yine sayılar 2 ile çarpılarak hesaplanır. Oyuncunun hem çifte gidip, hem de joker ile bitirmesi halinde bu sefer sayılar 4 ile çarpılarak hesaplanmaktadır.

Bu oyun oynanan yere göre puanlamasında farklılıklar yaşanabilen bir oyundur. Örneğin bazı konumlarda sorti oyunu esnasında elini açan oyuncunun sayısı 120 ise 2 ile çarpılarak ceza puanı yazılır. Bu sisteme göre 130 ile bitiren oyuncu için kaybeden oyunculara 3 ile çarpılarak ceza puanı uygulanmaktadır. Fakat oyunun bu kuralı, oyunun oynandığı yere ve oyunculara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla sorti oynamak isteyen oyuncuların, oyunu kazanabilmeleri adına bu puanlama sistemine hakim olmaları gerekmektedir.

Zenbahis ile pek çok iskambil oyununu yüksek kazançlar ile oynayabilirsiniz!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*